دوشنبه 19 اسفند‌ماه سال 1387

ظرفیت دانشگاهها سال آینده بیش از داوطلبان 

منبع:تابناک

ئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ظرفیت دانشگاهها را داریم به جایی می رسانیم که کسی پشت کنکور نباشد و سال آینده ظرفیت دانشگاهها بیش از تعداد داوطلبان در مقطع کارشناسی خواهد بود.

به گزارش واحد مرکزی خبر ،پورعباس در حاشیه مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر افزود: انتظار ما این است که حدود یک میلیون و 200 هزار نفر سال آینده در دانشگاههای دولتی ، پیام نور ، آزاد اسلامی ، غیر انتفاعی و جامع علمی کاربردی پذیرفته شوند.

وی اضافه کرد: از سه سال گذشته روند کاهش داوطلبان مقطع کارشناسی آغاز شده است اما داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد در حال افزایش است به طوری که انتظار داریم در دو سال آینده داوطلبان این مقطع به یک میلیون نفر برسد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین گفت: آزمون سراسری سال 88 در مقایسه با امسال تغیر عمده ای نخواهد داشت.

پورعباس افزود: در مجموع احتمال دارد که در بحث بومی گزینی دیدگاههای جدیدی به سازمان ابلاغ شود در غیر این صورت تغییر عمده ای را در گزینش و پذیرش دانشجو نداریم.

وی اضافه کرد: در اجرای آزمون نیز تلاش می کنیم دفترچه های آزمون شخصی سازی شود و هر فرد دفترچه خاص خود را با نام و مشخصات مندرج در آن تحویل بگیرد.

پور عباس گفت: این سازمان تلاش می کند کارت های ازمون به شکل الکترونیکی توزیع شود تا نیازی به مراجعه داوطلبان برای دریافت کارت نباشد.

وی با اشاره به نشست دیروز عوامل اجرایی سازمان سنجش در استانها گفت: برای ارتقای فضای آزمونها ،امنیت آزمون و همچنین خصوصی سازی دفترچه های داوطلبان هماهنگی های صورت گرفت.

پور عباس در پاسخ به سوالی درباره مصوبه مجلس در زمینه حذف کنکور در پذیرش دانشجو گفت: این مسئله زمانی تحقق می یابد که امتحانات دبیرستان به صورت سراسری برگزار شود اما اکنون فقط آزمون مقطع سوم سراسری است.

وی گفت: ما نگرانی خود را از اینکه تا سال 90 ساز و کار لازم برای حذف کنکور و جایگزینی سوابق تحصیلی فراهم نشود به مجلس شورای اسلامی منتقل کرده ایم و نمایندگان مجلس احتمالا پس از بررسی لایحه بودجه این موضوع را در دستور کار خود قرار خواهند داد.