X
تبلیغات
زولا
جمعه 9 اسفند‌ماه سال 1387

زاهدی: دانشجویان ایرانی برای ممانعت از آمدن سایر داوطلبان به هند اطلاع رسانی کنند  

منبع:ایرنا

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشستی صمیمی با دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در کشور هند با توجه به سخنان دانشجویان، توصیه کرد که برای ممانعت از آمدن سایر داوطلبان به این کشور اطلاع رسانی کنند.

به گزارش ایرنا، محمد مهدی زاهدی که به منظور شرکت در کنفرانس مقدماتی منطقه‌ای آموزش عالی کشورهای جنوب، جنوب غربی و مرکز آسیا به دهلی نو سفر کرده، چهارشنبه شب با دانشجویان ایرانی در محل سفارت کشورمان دیدار و به سوالات آنان در خصوص مشکلات تحصیل و اقدام‌های وزارت علوم پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوال برخی از دانشجویان در خصوص مشکلات و شرایط زندگی که خواستار کمک وزارت علوم بودند، گفت: باید دانشجویان به امر اطلاع رسانی بپردازند تا حداقل سایر دانشجویان به منظور ادامه تحصیل بویژه در مقطع کارشناسی به خارج از کشور سفر نکنند.

زاهدی با اشاره به وجود برخی از مشکلات دانشجویان در ایران در هنگام اخذ روادید از سفارت هند اعلام کرد: ما در این مورد تذکر خواهیم داد و با فراخواندن سفیر این کشور نسبت به این مساله هشدار خواهیم داد.

وی در خصوص مسایلی از جمله بیمه دانشجویان ایرانی اعلام کرد: وزارت علوم نمی تواند در این زمینه عملا کمکی را انجام دهد، مگر در مورد دانشجویان بورسیه که با تقاضا از وزارت بهداشت خواستار کمک به آنها شویم .

وزیر علوم در ارتباط با قیمت بالای بلیت هواپیما نیز گفت: از مسوولان شرکت هواپیمایی ماهان درخواست می‌کنیم که برای دانشجویان تخفیف بیشتری را قایل شوند.

وی در خصوص الزام حضور در دانشگاه‌ها در مقطع دکتری گفت: دانشجو باید در مدت تحصیل در دانشگاه حضور داشته باشد و ما نمی‌توانیم کسانی را که در مدت تحصیل در دانشگاه حضور ندارند و با یک مدرک تنظیم شده به ایران بازگشته‌اند به عنوان فارغ التحصیل بپذیریم .

زاهدی تاکید کرد: ایران به زودی براساس چشم انداز بیست ساله به مقام دوم علمی و فناوری در منطقه خواهد رسید.

وی در این دیدار اعلام کرد که در سال ‪ ۱۳۵۷‬ظرفیت کل دانشگاهها ‪ ۵۶‬هزار نفر بوده، اما در سالی که گذشت این ظرفیت اعم از دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی به یک میلیون و ‪ ۳۰۰‬هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

وزیر علوم اضافه کرد: امیدواریم ظرفیت دانشگاهها در سال آینده به یک میلیون و ‪ ۵۰۰‬هزار نفر افزایش پیدا کند.

زاهدی همچنین افزود: ظرفیت تحصیل در مقطع دکتری بیش از چهارهزار نفر بوده که در سال آینده به پنج هزار نفر خواهد رسید .

وزیر علوم سپس با اشاره به تعداد صندلی‌ها برای دانشجویان در مقاطع مختلف افزود: ما در تلاش برای افزایش صندلی‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستیم اما در مقطع کارشناسی ‪ ۲۵۰‬هزار صندلی خالی داریم و تقاضا داریم که دانشجویان در داخل ایران در این مقطع تحصیل کنند.

سید مهدی نبی زاده سفیر کشورمان در هند نیز طی سخنانی از تلاش‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران برای کاهش زمان صدور روادید برای دانشجویان و تسهیلات در این زمینه با مقام‌های هندی خبر داد.