شنبه 5 بهمن‌ماه سال 1387

اخبار مهم(وزیر علوم) 

منبع:موج

محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم با بیان خبر رشد تحصیلات تکمیلی در سال آینده به خبرنگار موج گفت: خوشبختانه در بودجه سال آینده پول خوبی برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه ها در نظر گرفته شده است اما چون هنوز نهایی نشده نمی توانیم رقم آن را اعلام کنیم و امیدوار هستیم که مجلس آن را تصویب کند.
وی با رد این مطلب که گفته می شود افزایش سقف پذیرش دانشجو در سال آینده در تحصیلات تکمیلی در صورتی اتفاق می افتد که ما با کمبود عضو هیئت علمی مواجه هستیم تاکید کرد:این مطلب صحت ندارد زیرا ارتقاء اعضای هیات علمی از مرتبه استاد یاری به دانشیاری و از دانشیاری به استاد در 2 سال اخیر بسیار خوب بوده به گونه ای که توان علمی کشور در 2 سال گذشته در این بخش افزایش چشم گیری داشته است.
وی در این خصوص با مورد توجه قراردادن رشد مقالات ارائه شده در سال جاری نسبت به سال های گذشته اظهار داشت: مقالات ارائه شده در سال جاری حدود 13 هزار مقاله بود که این تعداد در سال 83، نزدیک به 3 هزار مقاله بود که این امر نشان دهنده فراهم بودن زیرساخت های لازم برای فعالیت در این بخش است.
وزیر علوم در خصوص توسعه مراکز غیرانتفاعی و تزریق این سقف از افزایش نیرو به این بخش نیز گفت: توسعه این مراکز تاثیری در تحصیلات تکمیلی ندارد زیرا ما در بخش کارشناسی ارشد غیرانتفاعی توسعه چندانی نداشته ایم.
وی در مورد اینکه آیا آمار دقیقی از دانشگاه های غیرانتفاعی و میزان ظرفیت گیری هر ساله دارد یا خیر نیز بیان کرد: ما آماری از تعداد دقیق این مراکز نداریم و لازم به ذکر است که افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی تنها در اختیار دانشگاه های دولتی قرار خواهد گرفت.