X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
یکشنبه 15 دی‌ماه سال 1387

اعلام آخرین تغییرات آزمون کارشناسی ارشد 

منبع:جهان نیوز

معاون سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به افزایش 40 درصدی ظرفیت پذیرش آزمون کارشناسی ارشد سال 88 که از سوی معاونت آموزشی وزارت علوم اعلام شده بود، پیش‌بینی کرد: ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد سال 88 به حدود 45 تا 50 هزار نفر افزایش یابد.

دکتر ابراهیم خدایی در حالی ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد 88 را حدود 50 هزار تن اعلام کرد که این ظرفیت در سال گذشته 36 هزار و 400 تن بود.

معاون سازمان سنجش در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اعلام 5 برابر ظرفیت در مرحله اول آزمون با توجه به تنوع دوره‌های پذیرش آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها اعم از روزانه، شبانه، مجازی و غیره، گفت: نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد برای انتخاب رشته داوطلبان نیمه اول خرداد ماه اعلام می‌شود.

وی همچنین از تغییرات کنکور کارشناسی ارشد سال 88 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور خبر داد و گفت: یکی از این تغییرات توزیع اینترنتی کارت ورود به جلسه کنکور ارشد است که جزئیات آن از طریق ویژه نامه پیک سنجش و سایت سازمان در زمان مقرر به اطلاع داوطلبان می‌رسد.

افزایش بحث‌های حفاظتی و امنیتی جهت صیانت از حقوق داوطلبان

وی با بیان اینکه سازمان سنجش با استفاده از ارزیابی‌های کمی و کیفی صورت گرفته در سالهای گذشته بحث‌های حفاظتی و امنیتی را جهت حفظ و صیانت از حقوق داوطلبان به شدت افزایش داده است، تاکید کرد: در بحث‌های حفاظتی، یکی از موارد، کنترل ورودی داوطلبان در جلسه آزمون است، بر این اساس داوطلبان در هنگام مراجعه به حوزه امتحانی به شدت کنترل می‌شوند که اعتبار ویژه‌ای برای این مسئله تخصیص داده شده و لذا به داوطلبان توصیه می‌شود که از آوردن هرگونه وسایل اضافه به جلسه آزمون خودداری کنند.

شخصی سازی دفترچه‌ سوالات آزمون با چاپ مشخصات و عکس داوطلبان در دفترچه‌ها

چینش متفاوت سوالات دفترچه‌های آزمونی

دکتر خدایی از چینش متفاوت دفترچه‌های کنکور سراسری کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در سال جاری خبر داد و گفت: بر این اساس در یک سری از رشته‌ها مشخصات و عکس داوطلبان روی دفترچه‌های آزمون چاپ می‌شود و بر این اساس این داوطلبان باید جزئیات اطلاعات دفترچه را با جزئیات پاسخنامه‌های خود تطبیق دهند.

وی افزود: بر این اساس در یکسری از رشته‌ها دفترچه‌های سوالات کنکور مشخصا شخصی سازی می‌شود و دفترچه‌های هر فرد با فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

دکتر خدایی با بیان اینکه در عین حال در یکسری از رشته‌ها نیز نحوه چینش سوالات دفترچه‌ها متفاوت خواهد بود که داوطلب باید نوع دفترچه خود را در پاسخ نامه مشخص کند، گفت: بر این اساس اگر داوطلبان نوع دفترچه خود را وارد پاسخنامه نکنند پاسخ نامه آنها تصحیح نخواهد شد.

وی با اشاره به افزایش کنترل‌ داوطلبان در جلسه کنکور، اظهار کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده در سالهای گذشته از حوزه‌های آزمون یکی از موارد تخلف جابجایی و ترک صندلی از سوی داوطلبان است، لذا مجریان و مراقبان کنکور موظفند که مشخصات کسانی را که به هر دلیلی صندلی خود را ترک می‌کنند، یادداشت کنند.

تغییر و تعویض برخی از حوزه‌های امتحانی

معاون سازمان سنجش همچنین از تغییر و تعویض برخی از حوزه‌های امتحانی به دلیل نتایج ارزیابی‌های کیفی انجام شده در سال گذشته خبر داد و گفت: کلیه این موارد در راستای حفاظت بیشتر از حقوق داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد صورت می‌گیرد.

دکتر خدایی در خاتمه به ایسنا گفت: کنکور کارشناسی ارشد سال 88 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور 23 تا 26 بهمن ماه 88 و در 139 رشته امتحانی برگزار می‌شود.