X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
شنبه 14 دی‌ماه سال 1387
قائم مقام وزیرعلوم:ظرفیت پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد به 60 هزار نفر می رسد  
منبع:ایرنا

قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، از افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه های کشور از 40 هزار نفر فعلی به 60 هزار نفر در سال تحصیلی آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، "سید محمد حسینی" روز سه شنبه در گردهمایی روسای واحدهای استانی دانشگاه پیام نور، افزود: از سال آینده دانشجویان کارشناسی ارشد به سه صورت متفاوت پذیرش می شوند و پذیرش برخی از آنها تنها در حوزه پژوهشی، برخی در حوزه آموزشی و تعدادی هم به شکل ترکیبی آموزشی-پژوهشی صورت می گیرد.
به گفته وی امسال بیش از 700 هزارنفر داوطلب برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال آینده ثبت نام کرده اند.
حسینی خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های انجام گرفته قرار شده در مقطع دکتری نیز پذیرش برخی داوطلبان به صورت پژوهشی انجام شود و ترتیبی داده شود تا دانشجویان این مقطع بتوانند تنها با نوشتن رساله و ارائه کار تحقیقی، مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت کنند.
وی در خصوص وضعیت فعلی آموزش عالی کشور توضیح داد: ایران در حال حاضر به لحاظ علمی در سطح منطقه، پس از ترکیه در جایگاه دوم قرار دارد و با کشورهای مصر، مالزی و عربستان که دارای رتبه های سوم تا پنجم هستند فاصله بسیار زیادی داریم.
حسینی تصریح کرد: ایران در برخی رشته های علمی همچون علوم پزشکی، ریاضی، شیمی، مهندسی شیمی، فناوری نانو، پلیمر و مکانیک، در سطح منطقه حرف اول را می زند و رتبه علمی اول منطقه را به خود اختصاص داده است.
وی شمار قطب های علمی کشور را 110 مورد و تعداد انجمن های علمی استادان دانشگاه را 190 مورد اعلام کرد و گفت: هم اینک 21 پارک علم و فناوری در کشور وجود دارد که هر یک از آنها تعدادی مرکز رشد را در زیرمجموعه خود دارد و افزون براین تعداد 245 عنوان نشریه تخصصی علمی پژوهشی در کشور منتشر می شود.
قائم مقام وزیر علوم درتشریح دیگرموفقیت های صورت گرفته در عرصه آموزش عالی کشور طی سال های پس از انقلاب و به ویژه در دولت نهم اظهار داشت: در ابتدای انقلاب حدود 170 هزار دانشجو در دانشگاه های کشور که تعداد آنها بسیار اندک بود مشغول به تحصیل بودند درصورتیکه امروز تعداد دانشجویان به بیش از سه میلیون و پانصدهزار نفر و شمار مراکز آموزش عالی کشور به یک هزار و 982 واحد و مرکز رسیده است.
وی تاکید کرد: در دانشگاه های دولتی کشور تعداد 17 هزار و 800 نفر عضو هیات علمی فعالیت می کنند و با احتساب اعضای هیات علمی دانشگاه های غیردولتی، شمار آنها به 50 هزار نفر می رسد.
حسینی یادآور شد: آمار مستندات علمی کشور از حدود چهار هزار مقاله و تولیدات علمی در سال 83 به 13 هزار مورد در سال جاری میلادی افزایش یافته است.