X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
دوشنبه 4 آذر‌ماه سال 1387

اعلام ظرفیت دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاهها در سال ۸۸ 

مدیر کل گسترش آموزشعالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره ظرفیت‌ کنکور و آزمون کارشناسی ارشد سال 1388، گفت: با توجه به برنامه توسعه چهارم قطعا افزایش ظرفیت 15 درصدی در مقاطع تحصیلات تکمیلی خواهیم داشت. اما در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی افزایش ظرفیت‌ها به صورت محدودی صورت می‌گیرد و حداکثر 5 درصد افزایش ظرفیت خواهیم داشت.
دکتر برزویی درگفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،با بیاناینکه در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی افزایش ظرفیت محدود است، اظهار کرد: البته ظرفیت دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته دانشگا‌ه‌های غیرانتفاعی، پیامنور، آزاد و علمی کاربردی افزایش خواهد داشت.
وی درباره افزایش ظرفیت‌ها در مقطع کارشناسی ارشد، اظهار کرد: در صورتی که امسال بتوان طرح پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد با سه روش را عملیاتی کرد، ظرفیت‌های پذیرش کارشناسی ارشد 5/1 تا 2 برابر افزایش خواهد داشت.
وی افزود: بر اساس این طرح دانشجویان کارشناسی ارشد به سه شیوه آموزشی، پژوهشی و آموزشی پژوهشی پذیرش می‌شوند که این طرح در حال آماده سازی است و اگر ضوابط و آیین نامه‌های مربوط به آن آماده و اجرایی شود افزایش ظرفیت بسیار زیادی در مقاطع کارشناسی ارشد خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه در سال گذشته 35 هزارنفر در آزمون کارشناسی ارشد و 5 هزار نفر نیز به عنوان استعداد درخشان در مقاطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده‌اند، گفت: در واقع در سال گذشته 40 هزار نفر پذیرش دردوره‌های کارشناسی ارشد داشته‌ایم که امسال این میزان حداقل 15 درصد افزایش می‌یابد.
مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی در خاتمه درباره اصلاح روشهای پذیرش در دوره‌ کارشناسی ارشد، عنوان کرد: در صورت اجرایی شدنطرح جدید، ظرفیت‌های مختلفی برای پذیرش داوطلبان ایجاد می‌شود که هیچ کدام نسبت به دیگری برتری ندارند و هم‌ارزش خواهند بود و در ادامه تحصیل نیز همانند هم خواهندبود و تنها توسط سلیقه افراد تفکیک می‌شوند.