X
تبلیغات
زولا
دوشنبه 4 آذر‌ماه سال 1387

 دانشگاه آزاد اسلامی زودتر از همه به دنبال اجرای اصل 44 رفت   

منبع:دانش نیوز

<><>
 دانشگاه آزاد اسلامی زودتر از همه به دنبال اجرای اصل 44 رفت  
دکترجاسبی درمراسم افتتاح فاز دوم مجتمع دانشگاهی دانشگاه آزاداسلامی واحد ساری :

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مهم بودن اجرای اصل 44 قانون اساسی در واگذاری امور به مردم گفت: دانشگاه آزاد  اسلامی زودتر از همه نهادها و دستگاه ها به دنبال اجرای این اصل رفت.
به گزارش خبرنگار آفرینش دکتر عبدالله جاسبی در مراسم افتتاح فاز دوم مجتمع دانشگاهی دانشگاه آزاداسلام واحد ساری اظهار داشت: دستاورد علمی 26 ساله این دانشگاه در حال حاضر بخشی از تاریخ انقلاب اسلامی است. وی با اشاره به اینکه توسعه دانشگاه آزاد اسلام  از الطاف الهی و همت مسئولان بوده است افزود: برای رسیدن به این نقطه از موفقیت دوران پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشتیم.
دکتر جاسبی تاکید کرد: در زمانی که کسی جرات نداشت صحبت از کارهای غیر دولتی بکند و در دورانی که واگذاری کار به مردم جرم محسوب می شد با پشتیبانی معنوی و حمایت امام راحل دانشگاه آزاد اسلام  تاسیس شد.
وی با اعلام این نکته که سیاست دانشگاه آزاد اسلام  را حضرت امام خمینی(ره) ترسیم کردند خاطر نشان کرد: در مقطعی از مجلس سوم شورای اسلامی نیز فشار زیادی بر این دانشگاه بود که حضرت امام با عضویت این جانب به عنوان شورای انقلاب فرهنگی حمایت دوباره خود را از این مرکز بزرگ دانشگاهی اعلام کردند.
دکتر جاسبی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلا می  برای رسیدن به نقطه آرمانی سه دهه تثبیت، توسعه و کیفیت را پشت سر گذاشته است تاکید کرد: ارتقای کیفیت کار بسیار سختی است.
رئیس شورای اجرایی اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام نیز با یادآوری این نکته که تعداد دانشجویان در دنیا در حال افزایش است بیان داشت: با کیفی شدن آموزش در دنیا رقابت اصلی آغاز شده است و دانشگاه های خصوصی نیز در این رقابت حرف اول را خواهند زد.
وی اضافه کرد: در دهه آینده، دانشگاه های دولتی به سایه خواهند رفت و این نشان می دهد که دانشگاه  آزاد کارش را به خوبی و به موقع آغاز کرد.
دکترجاسبی اعلام کرد: در حال حاضر از افزایش ظرفیت دانشجو نگرانی نداریم و در مقاطع مختلف تحصیلی ظرفیت پذیرش در حال افزایش است.
وی ادامه داد: در سال تحصیلی جاری آمار ورودی ها را 80 هزار نفر کاهش دادیم و در مقابل ظرفیت پذیرش داوطلبان تحصیلات تکمیلی 200 هزار نفر افزایش یافت.
دکترجاسبی جذب نکردن مورد نیاز دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی ارشد را نگرانی بزرگ و آینده آموزش عالی در کشور دانست و گفت: در مقطع فوق  لیسانس با 500 هزار داوطلب روبرو هستیم و این در حالی است که ظرفیت کل دانشگاه های کشور فقط 60 هزار نفر است.
وی از حضورش در طرح کشور دبی برای مشارکت سرمایه گذاران و ساخت دانشگاه های خصوصی خبر داد و تصریح کرد: در این جلسه مقرر شد دانشگاه هایی در منطقه تاسیس شود که با مشارکت مردم و بخش خصوصی اداره شود.
دکترجاسبی با اشاره به اینکه توسعه آموزش عالی باید همچنان مسئله روز کشور باشد یادآور شد: در سال 1361 برای جذب یک فوق لیسانس با مشکل مواجه بودیم و این در حالی است که سالانه 30 هزار نفر از این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد دانش آموخته خواهند شد.
وی از تحصیل 150 هزار دانشجوی فوق لیسانس و 18 هزار دانشجوی دکترا در دانشگاه آزاد سراسر کشور خبر داد و گفت: تا سال 1391 اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد به 46 هزار نفر خواهد رسید.
دکترجاسبی با اشاره به این نکته که تنها منبع درآمد دانشگاه آزاد شهریه دانشجویان است بیان داشت: در حال حاضر یک دانشجوی دولتی هفت برابر دانشجویان دانشگاه آزاد از خزانه مملکت استفاده می کند.
وی با اشاره به ترسیم چشم انداز 20 ساله این دانشگاه اظهار داشت: تا پایان این چشم انداز 100هزار نفر عضو هیئت علمی جذب این دانشگاه خواهند شد.
دکترجاسبی تصریح کرد: تا دو سال آینده تمامی امور ثبت نام دانشگاه آزاد سراسر کشور اینترنتی خواهد شد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلام از بین المللی شدن دانشگاه آزاد اسلام واحد ساری خبر داد و بیان داشت: برای راه اندازی واحد تحقیقات این دانشگاه به حدود 50 هکتار زمین نیاز است.

جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی مورد حمایت قاطع نمایندگان مجلس است
نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از برکات نظام جمهوری اسلامی ایران و یادگار حضرت امام (ره) است، گفت: جایگاه دانشگاه آزاد در بین نخبگان، فرهیختگان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارزشمند و مورد حمایت قاطع است.
 به گزارش آفرنش ، دکتر یوسف نژاد در مراسم افتتاح فاز دوم مجتمع دانشگاهی واحد ساری افزود: درخت تنومند دانشگاه آزاد اسلامی نتیجه مدیریت توانمند دکتر جاسبی است که در فراز و نشیب ها و مقاطع مختلف با صداقت، سلامت و شجاعت در تصمیم گیری، حرکت کرد.
وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه امروز شاخص های آموزشی، فرهنگی، مذهبی و نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی ارتقای چشمگیری یافته و آینده بسیار روشن و درخشانی در انتظار آن است.
یوسف نژاد تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در سطح دانشگاه های کشور توانسته اثرات مفیدی بگذارد و حتی در رقابت با دانشگاه های جهان اسلام، اعتباری زیاد برای نظام داشته باشد.به گزارش ایسکانیوز، وی ادامه داد: در اوایل انقلاب، جوانان مملکت که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می رفتند، مبالغ زیادی ارز خارج می کردند اما امروز علاوه بر اینکه جوانان کشور از آموزه های علمی و دینی استفاده می کنند در جایگاه های مدیریتی نیز نقش موثری دارند.
نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حضور نمایندگان مردم استان مازندران در این مراسم نشانه حمایت قاطع آنان از دانشگاه آزاد اسلامی است، خواستار تجاری سازی فعالیت های پژوهشی در دانشگاه، همکاری و همدلی هر چه بیشتر بین دانشگاه های دولتی، غیر دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی شد و گفت: همدلی بین مسوولان شهری و استان ها برای پشتیبانی از دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد.

تقاضا تاسیس واحد علوم و تحقیقات در استان مازندران
همچنن رئس دانشگاه آزاد اسلام واحد سار در مراسم افتتاح فاز دوم پروژه های عمرانی آموزش رفاهی واحد ساری که با حضور دکتر جاسبی رییس دانشگاه آزاد اسلامی، نمایندگان مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی و مسوولان شهری و دانشگاهی برگزار شد گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از صفر شروع و از هیچ به همه رسید که بی تردید محصول مدیریت دکتر جاسبی و در سایه انقلاب اسلامی است.
وی افزود: آنچه را که امروز دیدید و آنچه را که در فاز اول توسط آیت الله هاشمی رفسنجانی افتتاح شد مجموعا شامل 43 متر مربع فضا بوده که 20 هزار متر مربع آن در فاز اول افتتاح و 23 هزار متر مربع آن امروز توسط دکتر جاسبی افتتاح شد.
نیاز آذری خاطرنشان کرد: همچنین شش هزار متر مربع نیز در واحد سما نیز به این مجموعه آموزش اضافه می شود.
رییس واحد ساری گفت: کل فضاهای آموزشی، خدماتی واحد ساری 25 هزار متر مربع بود که هفت هزار متر مربعش را به دلیل متمرکز شدن در یک مکان به فروش رساندیم و اکنون 60 هزار متر مربع فضای آموزشی داریم، که اگر سرانه دانشجویی را به 10 هزار متر مربع برسانیم زیاد فاصله نداریم.
وی با اشاره به فعالیت های پژوهشی گفت: واحد ساری حدود 100 مقاله توسط اساتید در همایش های داخلی و خارجی به چاپ رسانده، و 30 مقاله ISI که 12 مقاله از آن در رشته علوم انسانی به دلیل اینکه دنیای خارج نظر انسانی ما را می پذیرد تعلق دارد توسط اساتید به چاپ رسیده است.
نیاز آذری تعداد مقالات علمی، پژوهشی چاپ شده در مجلات معتبر را 70 مقاله عنوان کرد.
وی طرح های پژوهش به اتمام رسیده را 60 طرح نام برد.
نیاز آذری درخصوص باشگاه پژوهشگران گفت: باشگاه پژوهشگران در مسابقات جهانی شرکت و برنده مدال های طلا و نقره شده و کسب افتخار کرده است.به گزارش ایسکانیوز،رییس واحد ساری در ادامه افزود: 10 انجمن علمی در حال پژوهش هستند که تاکنون در پنج نمایشگاه معتبر حضور داشته ایم.
وی خاطرنشان کرد: رشته های دانشگاهی در مقطع کاردانی و کارشناسی 20 درصد، در مقطع کارشناسی ارشد 75 درصد، افزایش داشته که اکنون تعداد رشته های کارشناسی ارشد در واحد هشت رشته است که با جذب و ارتقا» اساتید درصدد ارتقا» آن به 20 رشته هستیم.
نیاز آذری افزایش و جذب هیات علمی را 30 درصد و بورسیه دکترا را 50 درصد عنوان کرد.
وی ضمن اشاره به اهمیت دانشگاه به افزایش کیفیت و کمیت در کل منطقه گفت: واحد ساری در این خصوص 15 درصد رشد داشته است.
رییس واحد ساری از برنامه های آینده واحد به احداث یک خوابگاه یک هزار نفره مدرن، مسجد دانشگاه، ساخت یک بیمارستان حداقل 100 تختخوابی با حداقل یک رشته پزشکی اشاره کرد.
وی افزود: در جهت ارتقا» برنامه آموزشی تا دو سال آینده دکترای تخصصی در PHT، راه اندازی و سه رشته دیگر نیز مکاتبه شده و در حال بررسی است و در مورد راه اندازی چهار رشته در مقطع دکترا و رشته دندانپزشکی هستیم.
وی از برنامه های آینده به افزایش 15 رشته در مقطع کارشناسی به کارشناسی پیوسته اشاره کرد و گفت: در مقطع کارشناسی ارشد در رشته کامپیوتر دو هزار دانشجو داریم و درصدد راه اندازی کارشناسی ارشد مجازی هستیم.به گزارش ایسکانیوز، وی فعال کردن تعاونی اساتید و کارکنان را از دیگر برنامه ها عنوان کرد که استارت آن زده و در مرحله دوم برنامه بعدی در دستور کار قرار می گیرد. نیاز آذری در طی درخواستی از دکتر جاسبی خاطرنشان کرد: به دلیل مرکز استان بودن واحد ساری با شعبه واحد علوم تحقیقات در این استان موافقت کنند.