یکشنبه 12 آبان‌ماه سال 1387

سه رشته امتحانی جدید به آزمون کارشناسی ارشد 88 اضافه شد

منبع:ایرنا

معاون سازمان سنجش آموزش کشور از اضافه شدن سه رشته جدید به مجموعه رشته های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور سال 1388 خبر داد.
"ابراهیم خدایی " روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، اظهار داشت: رشته های جدید شامل فیزیولوژی، انگل شناسی و زبان و ادبیات اردو است و شرکت کنندگان در آزمون کارشناسی ارشد 88 در 135 رشته با یکدیگر رقابت می کنند.
وی در خصوص زمان و نحوه ثبت نام داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد 88 توضیح داد: ثبت نام این آزمون از فردا، یکشنبه 12 آبان ماه آغاز می شود و داوطلبان می توانند از ساعت 14 با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org ثبت نام اینترنتی خود را انجام دهند.
خدایی، تاریخ برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 88 را روزهای 23 تا 26 بهمن ماه امسال، اعلام کرد و گفت: نتایج اولیه این آزمون، اوایل اردیبهشت سال آینده و نتایج نهایی، در شهریورماه 88 اعلام خواهد شد.
وی با بیان اینکه ظرفیت نهایی پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد 88 تاکنون مشخص نشده است، پیش بینی کرد این ظرفیت نسبت به سال آینده، افزایش داشته باشد.
در آ‍زمون کارشناسی ارشد سال گذشته، تعداد 36 هزار و 500 نفر از شرکت کنندگان، پذیرفته شدند.
معاون سازمان سنجش با تاکید بر اینکه درضوابط پذیرش و سهمیه داوطلبان درآزمون امسال، هیچ گونه تغییری نسبت به سال قبل ایجاد نشده است خاطرنشان کرد: در آزمون امسال، تنها تغییرات اندکی درضرایب امتحانی و برخی مواد امتحانی، داده شده و به تعداد محدودی از رشته ها نیز، گرایش هایی اضافه شده است.
وی افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام گرفته برای آزمون کارشناسی ارشد 88، در رشته های مهندسی برق، مهندسی طراحی محیط زیست و مهندسی فناوری اطلاعات، تغییر ضرایب امتحانی و برای رشته های مجموعه منابع طبیعی، مهندسی معدن، مهندسی مواد، آموزش محیط زیست، زیست شناسی و کتابداری، تغییرات بسیار جزیی در مواد امتحانی، پیش بینی شده است.
خدایی تصریح کرد: در آزمون امسال نیز دو سهمیه مصوب ایثارگران و آزاد، همانند سال های گذشته اعمال می شود و 80 درصد برای سهمیه آزاد و 20 درصد سهمیه ایثارگران، درنظر گرفته شده که ایثارگران به شرط داشتن حد نصاب 80 درصد نمره آخرین نفر آزاد، می توانند از این سهمیه بهره مند شوند.
وی در مورد سهمیه های دانشجویان ممتاز و دبیران نیز توضیح داد: دانشجویان ممتاز به شرط داشتن حداقل 90 درصد نمره آخرین نفر آزاد، می توانند از سهمیه استفاده کنند و در هرکدمحل، تنها یک دانشجوی ممتاز، پذیرفته خواهد شد و در مورد سهمیه دبیران نیز در رشته های مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش به شرط دارا بودن حدنصاب 100 درصد نمره آخرین نفر آزاد، یک نفر در هر کدمحل، با استفاده از سهمیه، قبول خواهد شد.
به گفته خدایی، تاثیر معدل داوطلب در آزمون کارشناسی ارشد 88 همانند سال گذشته، به میزان 20 درصد خواهد بود که بر اساس سطح علمی دانشگاه و سطح علمی خود داوطلب، تراز، می شود.