X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
شنبه 27 مهر‌ماه سال 1387

ثبت‌نام انتخاب دانشجوی نمونه87 تا 15آبان ادامه دارد

منبع:ایسنا

مدیر کل امور دانشجویان داخل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به آغاز ثبت‌نام برای انتخاب و معرفی دانشجوی نمونه دانشگاههای وزارتخانه‌های علوم و بهداشت در سال تحصیلی جدید، گفت: تحویل مدارک دانشجویان به دانشگاه از20 مهر آغاز شده و تا 15 آبان ادامه دارد.

دکتر حسن مسلمی نائینی درگفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزای دانشجویان ایران (ایسنا)، با تشریح جزئیات آیین‌نامه انتخاب دانشجوی نمونه، اظهار کرد: به مدارک ناقص و مدارکی که بعد از تاریخ مذکور واصل شود ترتیب اثر داده نخواهد شد.
وی با بیان اینکه کلیه فعالیتهای دانشجویان شرکت کننده باید مربوط به مقطع تحصیلی فعلی دانشجو باشد و از تحویل و ارسال مدارک فعالیتهای مقاطع قبلی دانشجو خودداری شود، عنوان کرد: اصل مدارک و مستندات فعالیتهای دانشجو در دانشگاه نگهداری شود و صرفا تصویر کلیه مستندات توسط بخشهای مربوطه در دانشگاه برابر با اصل شده و ضمیمه تقاضانامه ارسال شود و از ارسال تقاضای دانشجویانی که فاقد هرگونه فعالیت پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی باشند خودداری شود.
وی با بیان اینکه دانشجوی نمونه فردی است که به لحاظ ویژگی‌های علمی، فرهنگی و رعایت شئون دانشجویی سرآمد دانشجویان دیگر است، گفت: دانشجوی نمونه باید دارای ویژگی‌های علمی شامل فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی، ویژگی‌های فرهنگی شامل فعالیت‌های ایثارگری، قرآنی، ‌اجتماعی، سیاسی، ورزشی، هنری و ادبی، شئون دانشجویی شامل رعایت ضوابط و مقررات، رفتار، اخلاق، اعتقادات دینی و مذهبی باشد.
شرایط اختصاصی لازم
مدیر کل امور دانشجویان داخل وزارت علوم درباره شرایط شرکت کنندگان در این مرحله، عنوان کرد: دانشجویانی که بر اساس ضوابط و مقررات وزارتخانه‌های علوم و بهداشت به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور اعم از دولتی،‌ غیر دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی راه یافته‌اند در صورت گذراندن پنجاه درصد واحدهای درسی در حداقل سنوات مجاز تحصیلی در هر یک از مقاطع کاردانی، کارشناسی،‌ کارشناسی ارشد، دکترای حرفه‌ای و دفاع از پروپوزال پیشنهادی در مقطع دکتری تخصصی (ph.D) می توانند در این انتخاب شرکت کنند.
شرط معدل لازم در مقاطع مختلف
وی با بیان اینکه دانشجویان در هر مقطع فقط یک بار می‌توانند به عنوان دانشجوی نمونه انتخاب شوند، اظهار کرد: داشتن حداقل معدل کل 16 در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی، معدل 17 در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته، معدل 16 در مقطع دکترای حرفه‌ای( پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی) و کارشناسی ارشد پیوسته، معدل 17 در مقطع دکترای تخصصی Ph.d و کسب حداقل شش امتیاز از بخش شئون دانشجویی برای شرکت در این رقابت الزامی است.
نحوه اعطای امتیاز در شاخصهای آموزشی، پژوهشی، شئون دانشجویی و ...
به گفته وی، برای محاسبه امتیاز بخش حوزه فعالیت‌های آموزشی، بخشی به معدل کل واحدهای گذرانده و بخش دیگر به معدل هر نیمسال تحصیلی دانشجو تعلق می‌گیرد و درمقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته سقف امتیاز 40، در مقطع کارشناسی سقف امتیاز 30، در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سقف امتیاز 25، در مقطع دکترای تخصصی ph.d سقف امتیاز 16، در مقطع دکترای حرفه‌ای عمومی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی) و کارشناسی ارشد پیوسته سقف امتیاز 24 است.
دکتر مسلمی ادامه داد: فعالیت‌های بخش پژوهشی از دیگر فعالیت‌های حوزه علمی نیز باید مرتبط با رشته و مقطع تحصیلی دانشجو باشد و همچنین کلیه فعالیتهای پژوهشی که به صورت مشترک با اساتید دانشگاه صورت گرفته است، انفرادی محسوب و دارای امتیاز انفرادی است و چاپ مقالات، انجام فعالیت‌های تحقیقاتی، تالیف کتاب، اختراع، ابداع، نوآوری و ترجمه و گردآوری کتاب از زیر مجموعه‌های فعالیت‌های پژوهشی محسوب می شود.
وی افزود: برای فعالیت‌های قرآنی شامل کسب مقام در مسابقات قرآن (حفظ، قرائت، تفسیر) و نهج البلاغه، تالیف، ترجمه یا گردآوری با موضوعات قرآنی و عضویت در کانون‌های قرآنی، عترت و نماز، امتیازاتی در نظر گرفته می شود.
مسلمی ادامه داد: به فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی شامل عضویت در تشکل‌های دانشجویی از جمله بسیج دانشجویی و تشکلهای دارای مجوز از هیات نظارت دانشگاه، شوراهای صنفی‌، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها و یا کمیته‌ها و انجمن‌های علمی و پژوهشی دانشگاه، تالیف با موضوعات اجتماعی و سیاسی دارای تاییدیه از هیات نظارت بر نشریات دانشگاه،‌ عضویت فعال در کانون‌های هلال احمر و گروه‌های امداد و نجات و مشارکت در تهیه نشریات دانشجویی دارای مجوز به ازای هر سال، نیز امتیازاتی تعلق می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در این انتخابات به فعالیت‌های ورزشی با کسب عناوین ورزشی نیز امتیازاتی تعلق می‌گیرد، عنوان کرد: به دانشجویان دارای کارت مربیگری و داوری در یکی از رشته‌های ورزشی از انجمن‌ها و فدراسیون‌های ورزشی که به تایید اداره تربیت بدنی دانشگاه رسیده باشد نیز امتیاز تعلق می‌گیرد و همچنین به تالیف با موضوعات ورزشی دارای تاییدیه از هیات نظارت بر نشریات دانشگاه نیز امتیازی تعلق می‌گیرد.
مسلمی با بیان اینکه در بخش فعالیت‌های ادبی و هنری نیز برای کسب عناوین در مسابقات و ‌جشنواره‌های هنری و ادبی امتیازاتی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: به دانشجویانی که در یکی از رشته‌های هنری و ادبی دارای مدرک مربیگری از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌باشند، تالیف با موضوعات ادبی و هنری دارای تاییدیه از هیات نظارت بر نشریات دانشگاه، مشارکت‌ و همکاری‌ در کانون‌های ادبی و هنری، آثار و فعالیت‌های ادبی و هنری با توجه به ارزش اثر و برگزاری نمایشگاه با موضوعات فرهنگی نیز امتیازاتی تعلق می‌گیرد.
امتیاز متاهل بودن در انتخاب دانشجوی نمونه
وی درباره شاخص‌های امتیاز شئون دانشجویی، گفت: انجام فرایض دینی و متاهل بودن، رعایت اخلاق و مسئولیتهای حرفه‌ای و احترام به اساتید، رعایت پوشش اسلامی برادران و خواهران، رعایت مقررات و شئون دانشجویی و هنجارهای اجتماعی از این مواردند.
تشکیل ستاد اجرایی دانشجوی نمونه در دانشگاهها
مدیر کل امور دانشجویان داخل وزارت علوم با بیان اینکه در راستای بررسی و معرفی دانشجویان واجد شرایط در هر دانشگاه و دانشکده ستادی تحت عنوان ستاد اجرایی انتخاب دانشجوی نمونه دانشگاه یا دانشکده تشکیل شده است، عنوان کرد: این ستاد متشکل از معاونین دانشجویی و فرهنگی،‌ مدیر امور آموزشی، مدیر پژوهشی، مدیر کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر و معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و مدیر حراست است که پس از بررسی و ارزیابی، پرونده سه نفر اول در هر مقطع که حداقل 50 درصد امتیاز این آیین نامه را کسب نموده باشد به وزارتخانه‌های متبوع ارسال می‌شود.
وی با بیان اینکه این ستاد در خصوص امتیاز بخش شئون دانشجویی نیز تصمیم‌گیری خواهد کرد، گفت: مرجع رسیدگی به امتیازات بخش‌های علمی، فرهنگی و شئون دانشجویی به ترتیب با معاونت‌های آموزشی و پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی دانشگاه و دانشکده مربوطه می‌باشد.
وی افزود: در هر یک از وزارتخانه‌های ذیربط ستاد مرکزی انتخاب دانشجوی نمونه تشکیل و با تعیین هیات‌های داوری نسبت به بررسی پرونده‌های واصله اقدام و در پایان، اسامی دانشجویانی که حائز بالاترین امتیاز می‌باشند را به ستاد هماهنگی معرفی دانشجوی نمونه اعلام می‌کنند.
مدیر کل امور دانشجویان داخل وزارت علوم در خاتمه با بیان اینکه مراسم انتخاب دانشجوی نمونه سال 87 آذر ماه برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: به منظور هماهنگی، برنامه ریزی و معرفی دانشجویان نمونه کشور ستاد هماهنگی معرفی دانشجویان نمونه متشکل از معاونین و مدیران کل مرتبط با حوزه دانشجویی و فرهنگی وزارتخانه‌های علوم و بهداشت تشکیل و دانشجویان نمونه را انتخاب ومعرفی خواهند کرد.
__________________